Διακρίσεις στην Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας στην Ελλάδα και στον Διαγωνισμό Ορθογραφίας στην Αγγλική Spelling Bee

Στην τελική εξάδα της Ολυμπιάδας της Γερμανικής Γλώσσας στην Ελλάδα προκρίθηκαν η μαθήτρια της Β τάξης του σχολείου μας Κεΐσογλου Δέσποινα και ο μαθητής της Α τάξης Θωμαΐδης Γεώργιος. Το γεγονός αυτό αποτελεί μεγάλη διάκριση για το 6ο ΓΕΛ Καβάλας αφού οι 2 από τους 6 μαθητές/τριες του τελικού στην Ελλάδα φοιτούν στο σχολείο μας!

Το θέμα της Ολυμπιάδας είναι:

Σχεδίασε τη δική σου οδική πινακίδα της δικαιοσύνης!

Για τον προκριματικό γύρο της Ολυμπιάδας στην Ελλάδα, ζητήθηκε από τους μαθητές/τριες να χρησιμοποιήσουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους και να δημιουργήσουν μια οδική πινακίδα της δικαιοσύνης. Τα θέματα που θα έπρεπε να περιλαμβάνει το σήμα είναι ιδιαίτερα σημαντικά για την κοινωνία μας:

♦ Ρύπανση του περιβάλλοντος
♦ Σεβασμός
♦ Αλληλεγγύη
♦ Ισότητα
♦ Πόλεμος
♦ Εκφοβισμός (bullying)
♦ Ρατσισμός
♦ Τα δικαιώματα της κοινότητας LGBT+

Στη δεύτερη φάση, οι επιλεγμένοι 6 μαθητές/τριες, θα λάβουν μέρος σε μια “Διαδικτυακή Προσομοίωση της Internationale Deutsch Olympiade” το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 όπου θα καθοριστούν και θα ανακοινωθούν οι 2 μαθητές/τριες που θα πάρουν μέρος στην IDO 2024 στο Göttingen.

Ακολουθούν οι συμμετοχές που διακρίθηκαν:

Κεΐσογλου Δέσποινα

Θωμαΐδης Γεώργιος

Επίσης, με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 5ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας στην Αγγλική Spelling Bee που διοργάνωσε η Ένωση Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας Καβάλας (ΕνΕΑΓΚ) την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Καβάλας «Βασίλης Βασιλικός» με την υποστήριξη της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καβάλας.

Περισσότεροι από 600 μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων και Λυκείων του νομού μας συμμετείχαν στην Α’ φάση του Διαγωνισμού, εκ των οποίων οι 40 πρώτοι με την υψηλότερη επίδοση διαγωνίστηκαν στην τελική φάση.

Στην πρώτη δεκάδα διακρίθηκαν 5 μαθητές/τριες του σχολείου μας!

Μετάλλια και έπαθλα απονεμήθηκαν στους ακόλουθους μαθητές και μαθήτριες:

♦ Χρυσό μετάλλιο – Τσαχαλίδης Δημήτριος, ΓΕΛ Ελευθερούπολης
♦ Αργυρό μετάλλιο – Τούλη Ασημένια, 6ο ΓΕΛ Καβάλας
♦ Χάλκινο μετάλλιο – Χασουλάκης Σταύρος, 6ο ΓΕΛ Καβάλας

Στην πρώτη δεκάδα διακρίθηκαν και οι:

♦ Ηλιάδου Θεοδώρα, 1ο ΓΕΛ Καβάλας
Ίσεμπορν Μελίνα-Βέττα, 6ο ΓΕΛ Καβάλας
Μαντζαρόπουλος Σταύρος, 6ο ΓΕΛ Καβάλας
♦ Μανώλη Ελευθερία, ΓΕΛ Ν. Περάμου
♦ Μπατζέλου Ευρυδίκη, ΓΕΛ Ν. Περάμου
♦ Ράλλης Απόστολος, ΓΕΛ Ελευθερούπολης
Τσαμπάζης Δημήτριος Δωρόθεος, 6ο ΓΕΛ Καβάλας

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/τριες για τις επιτυχίες τους!