Μεγάλες Διακρίσεις στα Πρωταθλήματα Μπάσκετ και Βόλεϊ

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024 το Κλειστό Γυμναστήριο της Καλαμίτσας ήταν κατάμεστο από τη φρεσκάδα και τη νιότη των μαθητών που παρακολούθησαν τον τελικό αγώνα καλαθοσφαίρισης αγοριών, ανάμεσα στο 5ο και στο 6ο ΓΕΛ Καβάλας, με το τελευταίο να επικρατεί με 10 πόντους διαφορά!

Ο παλμός, ο ενθουσιασμός και η αδρεναλίνη ήταν στο αποκορύφωμά τους, με τις κερκίδες να πάλλονται συντονισμένα και ενισχυτικά για τις ομάδες τους.

Όμως στη λήξη διαφάνηκε η ποιότητα και το ήθος των αθλητών: χειροκροτήθηκαν, αντάλλαξαν εγκάρδιες χειραψίες και υποκλίθηκαν ο ένας στην αξία του άλλου.

Γιατί αυτό που αναβαθμίζει τον αθλητισμό σε φορέα παιδείας, είναι η καλλιέργεια του ήθους.

Κι αν κάτι ανάγει τη νίκη του σχολείου μας σε σημαντική, είναι η ποιότητα και το υψηλό επίπεδο των υπόλοιπων σχολικών ομάδων.

Γι αυτό, στον επόμενο αγώνα, εκπροσωπούμε όλη την Καβάλα!

Πάμε δυνατά, γιατί είχαμε δυνατούς προπονητές, και την αμέριστη υποστήριξη της γυμνάστριάς μας, Θεοδοσίας Καμηλάκη!

Μεγάλη διάκριση και για την ομάδα βόλεϊ των αγοριών μας που διακρίθηκε καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, αφού έχασε στον τελικό από την πολύ δυνατή ομάδα του Λυκείου Κρηνίδων.