Το Υπουργείο Παιδείας Συμπεριέλαβε Δράση του Σχολείου μας στις Καινοτόμες Εκπαιδευτικές Εκδρομές

Το 6ο Γενικό Λύκειο Καβάλας στο πλαίσιο σχολικού περιπάτου πραγματοποίησε επίσκεψη στη συνοικία της Παναγίας. Οι μαθητές της Α’ Λυκείου περιπλανήθηκαν στις γειτονιές του παραδοσιακού οικισμού, αναγνώρισαν σημεία της τοπικής ιστορίας και διδάχθηκαν μέσω του διαδραστικού παιχνιδιού Kahoot. Με τον τρόπο αυτό, η εμβληματική αυτή περιοχή της πόλης μας από «φωτογραφική» απεικόνιση μετουσιώθηκε σε ατομικό και συλλογικό βίωμα των μαθητών. Η συνοικία της Παναγίας πλέον δεν αποτελεί ένα χαρακτηριστικό «τοπίο» της περιοχής, αλλά έναν τόπο μνήμης και αναφοράς της νέας γενιάς των σύγχρονων Καβαλιωτών.

Το Υπουργείο Παιδείας συγκέντρωσε πρωτότυπο υλικό από εκπαιδευτικές επισκέψεις – εκδρομές από σχολεία όλης της Ελλάδας, ξεχώρισε και συμπεριέλαβε την όμορφη αυτή δράση του 6ου Γενικού Λυκείου Καβάλας στη Δικτυακή Εκπαιδευτική Πύλη και στον σύνδεσμο: https://edu-gate.minedu.gov.gr/index.php/2022-10-10-14-07-45/2022-10-10-14-10-30