Το 6ο ΓΕΛ στην εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ

Μαθητές και μαθήτριες του 6ου Γενικού Λυκείου Καβάλας, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία που τιμάται στις 3 Δεκεμβρίου, συμμετείχαν στις 12 Δεκεμβρίου σε εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Καβάλας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης καθώς και πολλούς άλλους τοπικούς συλλόγους και φορείς.

Οι μαθητές παρουσίασαν έργα ζωγραφικής, κολάζ και κατασκευές που ετοίμασαν εμπνευσμένα από τη ζωή και τις ανάγκες των Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες.  Ενημερώθηκαν από αρμόδιους φορείς για τον εξειδικευμένο εξοπλισμό που τους παρέχει ευκολία και άνεση στην καθημερινή τους διαβίωση, την ειδική εκπαίδευση που δύνανται να λαμβάνουν αλλά και για τις διάφορες δυσκολίες με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι καθημερινά με απώτερο σκοπό την προσπάθεια καλλιέργειας της ενσυναίσθησης και συμπεριληπτικής αντίληψης.

Οι μαθητές αποκόμισαν θετικότατες εντυπώσεις τόσο από την επικοινωνία τους με μαθητές των Ειδικών Σχολείων Καβάλας όσο και από τα άμεσα διδάγματα ζωής και ψυχικής δύναμης από την επικοινωνία τους με Άτομα με Ειδικές Ανάγκες άλλων ηλικιών και διαφορετικών Αναγκών (όπως απώλεια όρασης, απώλεια ακοής, κινητικά προβλήματα κτλ). Ένα σύνθημα χαράχτηκε στο νου και την ψυχή όλων:

«Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι» !!!

Συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες:

Αραπίδου Ελπίδα

Βαρβέρη Κωνσταντίνα