Πολυήμερη Εκπαιδευτική Εκδρομή Κρήτη 2023

13 με 17 Δεκεμβρίου…

Έφτασε και για εμάς ο καιρός της πολυπόθητης εκδρομής που σηματοδοτεί το τέλος των σχολικών χρόνων. Μιας εκδρομής που αποτέλεσε ευκαιρία συνάντησης έξω από τις σχολικές αίθουσες και μακριά για λίγο απ’ τις υποχρεώσεις. Μιας εκδρομής που κυριάρχησαν το γέλιο, η χαρούμενη διάθεση, η κρητική κουζίνα και οι αξέχαστοι χοροί. 5 μέρες στην όμορφη Κρήτη, λοιπόν, που μας χάρισε τα ξεχωριστά τοπία, την ιστορία και τον ήλιο της. Από το εντυπωσιακό ενυδρείο του Ηρακλείου μέχρι την ιστορική Σπιναλόγκα… απ’ τα γραφικά σοκάκια του Αγίου Νικολάου μέχρι την ιερά Μονή του Αρκαδίου…απ’ το φιλόξενο Ρέθυμνο μέχρι τα καταγάλανα νερά και τα παραδοσιακά μαγαζιά των Χανίων.. απ’ την απαράμιλλης αξίας Κνωσό μέχρι το αρχαιολογικό μουσείο, γέμισε το μυαλό μας εικόνες μοναδικές και ζήσαμε στιγμές χαράς, θαυμασμού και ηρεμίας. Στιγμές πολύτιμες που χαράχτηκαν στις καρδιές και στις μνήμες και θα μας συντροφεύουν μια ζωή γυρίζοντάς μας πάντοτε γλυκά στις όμορφες στιγμές των σχολικών μας χρόνων.

Μαρία Αναστασία Γεννηματά