Συμμετοχή στο Φεστιβάλ Cosmopolis – Κάθε Κτήριο μια Ιστορία στην Πόλη

Ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση του φεστιβάλ Cosmopolis προς τα σχολεία της πόλης μας να συμμετάσχουν στη δράση “Κάθε κτήριο μια ιστορία στην πόλη”, μαθητές και εκπαιδευτικοί του 6ου Γενικού Λυκείου Καβάλας παρουσίασαν την Παρασκευή 28 Ιουλίου 2023 στην αυλή του 5ου Γυμνασίου τη δουλειά τους.
Επέλεξαν το κτήριο «Ώχρα» στην Παλιά Πόλη, στη χερσόνησο της Παναγίας, απέναντι από την Παλιά Μουσική (Τζαμί Χαλίλ Μπέη). Πρόκειται για οθωμανική κατοικία του 19ου αιώνα που πρόσφατα ανακαινίστηκε και λειτουργεί ως καφέ – μπαρ.

Η μεταμόρφωση του κτηρίου ενέπνευσε τις μαθήτριες, οι οποίες θέλησαν να ταξιδέψουν από το χθες στο σήμερα μέσα από την τέχνη του χορού! Συνέθεσαν, λοιπόν, μια πρωτότυπη χορογραφία, τα βήματά της απλώθηκαν σε όλους τους χώρους του κτηρίου και με τα μάτια της φαντασίας τους είδαν, άκουσαν, μύρισαν, ένιωσαν τη ζωή των ενοίκων της «Ώχρας»…
Το προϊόν της δράσης τους είναι το παρακάτω βίντεο: