Εορταστικές Εκδηλώσεις για την Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Το 6ο Γενικό Λύκειο Καβάλας, ενόψει της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου, διοργάνωσε ποικίλες δραστηριότητες οι οποίες κορυφώθηκαν με τη συμμετοχή στην καθιερωμένη παρέλαση στο κέντρο της πόλης της Καβάλας.

Ήδη από την έναρξη της εβδομάδας, τη Δευτέρα 24/10/2022, και για τις δύο επόμενες ημέρες απαγγέλθηκαν ποιήματα γνωστών Ελλήνων λογοτεχνών, στον αύλειο χώρο του σχολείου κατά τη διάρκεια της πρωινής συγκέντρωσης, που αποτύπωναν το έπος του ’40 και τον αγώνα του Ελληνικού λαού.

Ενώ την παραμονή της παρέλασης, ημέρα σχολικής γιορτής, διαβάστηκε το πρακτικό, απονεμήθηκαν στους μαθητές τα βραβεία και τα αριστεία στα τμήματα των τάξεων και στη συνέχεια όλο το σχολείο συγκεντρώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων προκειμένου να παρακολουθήσει θεατρική παράσταση αφιερωμένη στην εθνική μας επέτειο, την οποία είχαν συγγράψει, προετοιμάσει και αποδώσει μαθητές της Β’ Λυκείου με την επίβλεψη της φιλολόγου τους.