Ενισχυτική Διδασκαλία Ειδικών Μαθημάτων (Ε.Δ.Ε.Μ.) για το Σχολικό Έτος 2023-2024

Αγαπητοί γονείς/ κηδεμόνας

Σας ενημερώνουμε ότι δημοσιεύθηκε η υπουργική απόφαση που αφορά στην Ενισχυτική Διδασκαλία των Ειδικών Μαθημάτων για το σχολικό έτος 2023-2024.

Σκοπός της ενισχυτικής διδασκαλίας  Ε.Μ. είναι η υποστήριξη και η προετοιμασία μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης για την συμμετοχή τους στα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα ειδικά μαθήματα που έχουν επιλέξει και που δεν περιλαμβάνονται στα αντίστοιχα Ωρολόγια Προγράμματα.

Τα μαθήματα αυτά είναι:

1) Ελεύθερο Σχέδιο,

2) Γραμμικό Σχέδιο,

3) Γαλλικά,

4) Γερμανικά,

5) Ιταλικά,

6) Ισπανικά,

7) Αρμονία, Ακουστική Ικανότητα, Μουσική Αντίληψη/Γνώση.

Αν ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσει το παιδί σας κάποια από αυτά θα πρέπει να εκτυπώσετε, να συμπληρώσετε και να μας στείλετε την αντίστοιχη αίτηση – δήλωση που θα βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου, ώστε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία που απαιτείται.

Υπόδειγμα_1-αίτησης_δήλωσης-μαθημάτων-2023_24

Θεόδωρος Εμμανουηλίδης