Χριστούγεννα στη Σμύρνη των Ονείρων

Το θέατρο «Αντιγόνη Βαλάκου» στην Καβάλα γέμισε το βράδυ του Σαββάτου 17 Δεκεμβρίου 2022 με εικόνες, ήχους και νοσταλγικές μελωδίες από τις αλησμόνητες πατρίδες.

Το 6ο Γενικό Λύκειο Καβάλας και το Μουσικό Σχολείο Καβάλας, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τον ξεριζωμό των Ελλήνων της Μικράς Ασίας, χάρισαν στο κοινό μία μοναδική μουσική παράσταση με τον τίτλο «Χριστούγεννα στη Σμύρνη των ονείρων».

Η λαογραφία του Δωδεκαημέρου των Ρωμιών της κοσμοπολίτικης Σμύρνης, στοιχεία της οποίας παραμένουν «ζωντανά» μέχρι και σήμερα, «παντρεύτηκε» μουσικά με τραγούδια αγαπημένα κι αλησμόνητα από την Μικρά Ασία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των δύο σχολείων «έκλεψαν» τις εντυπώσεις, με το ταλέντο τους και τον ιδιαίτερο σεβασμό με τον οποίο μετέφεραν τους θεατές στο εθιμικό τοπίο των προγόνων μας, με τη συγκίνηση να κορυφώνεται στο τέλος της παράστασης, όπου τη χαρά της γιορτής των Χριστουγέννων διαδέχθηκε η πίκρα του ξεριζωμού και της προσφυγιάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές του 6ου ΓΕΛ  φορούσαν κοστούμια που τους παραχώρησε ο Σύλλογος Μικρασιατών Καβάλας.