Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2021

Οι μαθητές της Α’ και Β’ Τάξης του 6ου ΓΕΛ Καβάλας συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού που πραγματοποιήθηκε για 9η χρονιά, από τις 9 έως τις 24 Οκτωβρίου 2021. Η δράση υλοποιήθηκε στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου και είχε θέμα την Κωδικοποίηση ενός χορευτικού πάρτι (Dance Party) με τη χρήση του περιβάλλοντος της “Ώρας του Κώδικα”. Σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές να αναπτύξουν την υπολογιστική τους σκέψη και τη δημιουργικότητά τους.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, οι μαθητές με παιγνιώδη τρόπο εξοικειώθηκαν με τις δομές αλγορίθμων, καθώς και με τα συμβάντα (events) και τις ιδιότητες (properties) των αντικειμένων που χαρακτηρίζουν τον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. Με τον τρόπο αυτό δημιούργησαν δικά τους προγράμματα, υπολογίζοντας το μέτρο των μουσικών κομματιών και αλλάζοντας τις ιδιότητες των αντικειμένων (μέγεθος, χρώμα, θέση) και τις χορευτικές τους φιγούρες σύμφωνα με τον ρυθμό της μουσικής.

Σύνδεσμος δράσης: